Viete, čo je to DofE?

Dobrovoľníctvo je významným prvkom spoločnosti. Svedčí o jej vyspelosti a hodnotách. Každá spoločnosť, ktorá podporuje dobrovoľníctvo je nielen vyspelá, ale aj múdra. Lebo vie, že dobrovoľníci sú ľudia s vysokou morálkou, ochotní robiť niečo naviac, nad rámec svojich povinností, majú záujem, aby tam kde žijú sa žilo naozaj dobre. A vedia, že svojou dobrovoľníckou činnosťou k tomu nielen prispievajú, ale rozvíjajú si aj svoje vlastné zručnosti, rozširujú svoje skúsenosti a v neposlednom rade zlepšujú si aj svoj osobnostný rast. A vraj ľudia, ktorí dobrovoľníčia, žijú dlhšie, v dobrej  psychickej pohode a  lepšie si vedia  poradiť aj s ťažkými situáciami, ktoré postihujú počas života každého z nás.

Toto všetko vedel asi princ Philip z Edinburghu / manžel britskej kráľovnej Alžbety /, ktorý v roku 1956 založil medzinárodný vzdelávací program – The Duke of Edinburgh´s International Award – DofE. Jeho cieľom je zapojiť mladých ľudí vo veku 14-24 rokov do dobrovoľníctva, pohybu a rozvíjania svojich zručností. Prínosom pre účastníkov je rozvoj kreatívneho a kritického myslenia, spoznanie komunity, zlepšenie a rozvoj svojich zručnosti , upevňovania zodpovednosti a v neposlednom rade aj prekonávanie samého seba.

 

Na Slovensku sa program rozbehol v roku 2015 a my sme sa ako organizácia, kde účastníci vykonávajú dobrovoľnícke aktivity, zapojili hneď v začiatkoch. Momentálne k nám chodí pomáhať 28 mladých ľudí zo stredných škôl, ktorí sa zúčastňujú aktívne aj na našich rôznych podujatiach. 31.1.2024 zorganizovali pre našich návštevníkov krásny Hudobno-rozprávkový večer, spojený s hudobnými ukážkami zo známych rozprávok a zábavným kvízom. 

Ďakujeme, že môžeme byť súčasťou tohto projektu, ktorý mení mladých ľudí, pomáha im v rozvoji osobnosti a tak napomáha aj k rozvoju našej spoločnosti tým správnym smerom 🙂 

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *