Janka, 27 ročná usmievajúca sa mladá žena. Ak zavriete oči a začnete sa s ňou rozprávať nevnímate nič zvláštneho. Keď oči tvoríte, zistíte rozdiel – Janka je vozíčkarka, od narodenia má detskú mozgovú obrnu. Po skončení štúdia manažmentu sa na krátko zamestnala, ale prišla corona a bolo po šťastí v pracovnej sfére. S odstupom času to však vníma ako pozitívnu skutočnosť. A prečo?

V posledný augustový deň jej volal kamarát, že sa k nemu dostala ponuka na dobrovoľnícku činnosť v Bratislave. Ani na sekundu nezaváhala a povedala: „Jasne idem do toho!“  Dobrovoľnícku činnosť  začala v našom komunitnom centre  vykonávať od novembra 2020. Prvé tri mesiace ubehli ako voda  a Janka sa stala neoddeliteľnou súčasťou nášho tímu.Jej hlavnou náplňou sú administratívne a projektové činnosti. Hlavným cieľom jej pôsobenia v rámci projektu No limits, organizovaného cez Európsky zbor solidarity a v spolupráci s Mladiinfo Slovensko je  scitlivenie témy hendikepovaných ľudí širokej verejnosti, otvorenie komunitného centra aj pre aktivity tejto skupine ľudí a v neposlednom rade aj zvyšovanie vlastných zručností a schopností. Preto sa venuje aj iným činnostiam, pri ktorých vie byť nápomocná, ak je to v jej možnostiach. Mala  si možnosť vyskúšať robiť s tavnou pištoľou pri výrobe vianočných ozdôb, taktiež  vyskúšala pracovať s hmotou, ktorá sa používa pri výrobe mydiel, pomáhala  pri výrobe sviečok. A tiež už mala príležitosť porozprávať  deťom z nášho Klubíka o svojom živote .  Stretla sa aj so študentkami sociálnej práce v rámci ich praxe u nás, ktorým priblížila v rámci diskusie svoj pohľad na vylúčené komunity a ľudí na okraji. Jej názory sú veľmi inšpirujúce a chytľavé je na nej to, že sa pozerá na svet z tej lepšej stránky.  Najviac ich zaujala jej Salsa- elektrický vozík, na ktorom sa deti mali príležitosť aj povoziť a zistiť tak na vlastnej koži, aké je to pohybovať sa v malých priestoroch na vozíku.

Napriek lockdownu a pozastaveniu väčšiny našich aktivít sa Janka venuje aktivitám pre hendikepovaných, síce momentálne len na papieri , ale teší sa  na otvorenie centra  a realizovanie všetkých svojich plánov a projektov. Držíme jej palce a veríme, že sa čoskoro budete mať príležitosť s ňou stretnúť aj vy.

Viac o projekte a našej dobrovoľníčke Janke sa môžete dočítať tu:

https://mladiinfo.sk/07/12/2020/dobrovolnicka-janka-napriek-pochybnostiam-som-sa-nevzdala-a-isla-som-si-za-novym-cielom/

https://www.katolickenoviny.sk/mladym/category/mladym/article/aj-clovek-s-hendikepom-ma-co-ponuknut.xhtml

https://www.dubravka.sk/files/documents/organizacie/dubravske_noviny/2021/dn-2021-03.pdf

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *